pozbadzsiecellulitu.pl

Cellulit to zmora większości kobiet. Najłatwiej jest wmawiać im, że to wszystko ich wina, bo nie ruszają się, okropnie się odżywiają, zbyt mało piją wody, wszystko robią źle. Gdyby to jednak było takie proste!  Wystarczy latem przejść się po plaży, gdzie widać bardzo młode kobiety, a właściwie nastolatki już z widoczną skórką pomarańczową. Czy one też siedzą tylko na kanapie i objadają się niezdrową żywnością? Z pewnością nie.

Cellulit przyczyny

Przyczyny cellulitu, z medycznego punktu widzenia, leżą w nierównomiernym rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej. Podskórne grudki tłuszczu tworzą pomiędzy sobą puste przestrzenie, w nich zbiera się woda oraz zbędne produkty metabolizmu. W tych punktach ciała wytwarza się obrzęk wpływający bezpośrednio na ukrwienie newralgicznego obszaru ciała. Organizm “świadomy” posiadania zapasów tłuszczu próbuje zachować go na gorsze czasy. To dlatego m.in. tak trudno jest zwalczyć cellulit w ciąży, gdy ciało kobiety potrzebuje mnóstwa energii i musi robić zapasy na przyszłość.

Cellulit najczęściej pojawia się na piersiach kobiety, jej brzuchu oraz udach. Obszar ciała z cellulitem posiada nierówną grudkową strukturę, pomarszczoną i włóknistą. Cellulit posiada kilka stopni zaawansowania.

Rodzaje cellulitu

  • Cellulit wodny: to niejako pierwszy etap cellulitu, widoczny jest dopiero wtedy, gdy skórę ściska się palcami, widać nierówną “wyboistą” powierzchnię, formę nieznacznej opuchlizny, na tym etapie łatwo im zaradzić poprzez gimnastykę, masaże, zmianę odżywiania.
  • Cellulit tłuszczowy: powierzchnia skóry wydaje się być pokryta zagłębieniami, pod placami wyczuwa się wyraźnie grudki i drobne guzki, komórki tłuszczowe znacznie się powiększają i naprawdę trzeba nie lada wysiłku, by taką odmianę cellulitu zwalczyć, wymaga wielu złożonych i równolegle prowadzonych zabiegów.
  • Cellulit cyrkulacyjny: wszystkie guzki i zagłębienia są już doskonale widoczne gołym okiem, obszar z zaburzeniem ukrwienia i głębokimi bruzdami przejmuje większe obszary ciała, np. całą powierzchnię ud z pośladkami, w tych miejscach skóra może mieć obniżoną temperaturę, a gdy doprowadzimy do pojawienia się tak szerokich zmian stają się one nieodwracalne.

Cellulit wodny a tłuszczowy

Podstawową cechą cellulitu wodnego jest fakt, że występuje on przede wszystkim u kobiet szczupłych, a tworzy się w wyniku nieprawidłowego krążenia w organizmie limfy oraz krwi. Limfa przenika z toksynami do komórek tłuszczowych a toksyny pozostają w nich co z kolei prowadzi do powiększania objętości komórek tłuszczowych. Cellulit wodny to najczęściej cellulit na nogach, zwłaszcza na udach, rzadko powstaje na łydkach. Widoczny jest też w części wewnętrznej ramion. Najczęstsze przyczyny tego rodzaju cellulitu to zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz nieprawidłowa dieta.

Natomiast cellulit tłuszczowy występuje u kobiet z nadwagą i otyłych. Lokalizuje się na biodrach, brzuchu, udach oraz pośladkach. Widoczny jest też u osób, które w krótkim czasie mocno przytyły lub borykają się z efektem  jo-jo. Można go zaobserwować uciskając skórę, pojawia się w postaci wgłębień i wybrzuszeń, nie boli.

Pomiędzy cellulitem wodnym a tłuszczowym podstawowa różnica polega na tym, że ten pierwszy dość łatwo zwalczyć, natomiast leczenie cellulitu drugiego, aby mogło zakończyć się powodzeniem wymaga pomocy z zewnątrz, albo przynajmniej profesjonalnych środków kosmetycznych.

Stopniowanie cellulitu

Dla określenia stopnia zaawansowania cellulitu, każdy z nich opisano i ustawiono w kolejności pojawiania się objawów.

Cellulit stopnie:

  • Pierwszy stopień cellulitu jest jeszcze słabo widoczny, pojawia się gdy palcami ściska się fragment skóry na brzuchu lub w górnej części ud, jeżeli obserwujemy lekko grudkową skórę, jest to właśnie pierwszy stopień.
  • Drugi stopień cellulitu sprawdza się w ten sam sposób, ale skóra po ściśnięciu będzie wyglądać jak pomarańczowa skórka, a przy dotyku tego miejsca może pojawić się lekki ból.
  • Trzeci stopień cellulitu jest już widoczny nawet bez ściskania, gołym okiem, a grudki mają większą objętość, na obszarze występowania skóra w głębszych warstwach jest nierównomiernie pofałdowana, ale nie pomarszczona.
  • Czwarty stopień cellulitu występuje, gdy skóra wręcz trzęsie się z nadmiaru pofałdowań, podskórne grudki podczas dotykania sprawiają ból, są łatwo wyczuwalne pod dłonią.

Jak się pozbyć cellulitu?

Im wcześniej podejmuje się działania, tym są one skuteczniejsze. Ponieważ zawsze jest lepiej zapobiegać niż leczyć, świadomą profilaktykę chroniącą nasze ciało przed cellulitem należy zacząć już w wieku nastoletnim. Powoli i systematyczne oczyszczanie organizmu z zatrzymywanej wody, pobudzanie ukrwienia i zastępowanie tkanki tłuszczowej mięśniami muszą zaowocować gładką skórą. Gdy skóra ledwo sygnalizuje obecność cellulitu wystarczy uprawianie sportu czy intensywne spacery. Cellulit na brzuchu pomoże zwalczyć pilates czy jogging a cellulit na pośladkach rower, rolki czy skakanka. Właściwie wszystkie ćwiczenia ogólnorozwojowe będą tu skuteczne. Warto również wyeliminować z diety nadmiar soli i sodu, które zatrzymują wodę w organizmie i w konsekwencji powodują obrzęki. Aby poprawić ukrwienie ciała dobrym sposobem jest prysznic naprzemienny, ciepły i zimny oraz szczotkowanie ciała, choćby pod prysznicem.

Czytaj również: Jak się pozbyć cellulitu – szybko i skutecznie.

Po kąpieli warto wmasować w skórę specjalne preparaty z zawartością kofeiny.Można tu użyć szczotek przeznaczonych do masażu limfatycznego. Połączenie technik masażu z preparatami antycellulitowymi są naprawdę skuteczne pod warunkiem systematycznego stosowania. Niestety każda dłuższa przerwa u osób, które mają skłonność do cellulitu skutkuje ponownym pojawianiem się skórki pomarańczowej i wszystko trzeba zaczynać od początku.

Przy zaawansowanym cellulicie warto skorzystać z pomocy profesjonalistów i zdecydować się na serię masaży manualnych lub mechanicznych, drenaży limfatycznych, czy też zabiegi endermologii, karboksyterapii czy fali uderzeniowej. Zawsze jednak muszą towarzyszyć im indywidualne starania z zakresu ruchu oraz bezpośredniej pielęgnacji ciała.

Cellulit
5 (100%) 6 votes

2 Replies to “Cellulit”

  1. Zmagam się z cellulitem tłuszczowym już od dłuższego czasu, ale znalazłam dobry sposób, by go zniwelować. Kiedy zaczęłam pracę w biurze, mój metabolizm bardzo spowolnił, dlatego zaczęłam chodzić na siłownię. Tam najczęściej wykonuję ćwiczenia kardio, czyli bieżnia, rowerek i chodzenie po schodach. Niedawno dodałam do tego dietę bogatą w błonnik, lekko strawne produkty i piję dużo wody. Cellulit nieco zredukował się, lecz dla mnie to wciąż za mało. Pomyślałam więc o tym, by zacząć używać krem na cellulit i to był strzał w dziesiątkę. Pomarańczowa skórka została zmniejszona i widać ją tylko, gdy ściskam skórę. Kobitki, pamiętajcie, żeby łączyć ze sobą różne sposoby na cellulit, wtedy sukces jest gwarantowany!

  2. Bardzo rzetelny artykuł i zgadzam się z tym, że cellulit to nie tylko problem kobiet z nadwagą! Zawsze byłam dość szczupła, a cellulit pojawił się niestety przez tabletki antykoncepcyjne. Tak mi się przynajmniej wydaje. Może nie uprawiam sportu wyczynowo, ale kilka razy w tygodniu biegam albo jeżdżę na rowerze, odżywiam się zdrowo, więc to nie jest kwestia niezdrowego stylu życia… Od kilku tygodni stosuję peeling kawowy i krem Vialise i widzę, że faktycznie jest lepiej. Cellulit nie zniknął jeszcze w 100%, ale na pewno jest mniejszy. Na podstawie powyższego opisu wydaje mi się, że mam pierwszy stopień cellulitu. Mam tylko nadzieję, że nie będę musiała robić zabiegów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *